top of page

Şiddetsiz İletişim Paylaşmanın Özü Nedir?

Şiddetsiz İletişim paylaşmak, eğitmen olmak isteyenler için tasarlanmış bir program. Stephan Seibert (CNVC sertifikalı eğitmen ve asesör olarak 22 yıl) Deniz Spatar (5 yılı sertifikalı eğitmen olarak 10 yıl) Şiddetsiz İletişim yolculuklarının deneyimlerinden hareketle, eğitmenlik yolunda yürümek ve/veya Şiddetsiz İletişim yolculuğunda ileri seviyede derinleşmek isteyenler için bu programı özel olarak tasarladılar. Geçen yıllarda birlikte ve ayrı ayrı sundukları mentörlük programları, Empatiyle İyileşme (Empathic Reconciliation), Öze Yolculuk, derinleşme, Şiddetsiz İletişim öğrenmek, paylaşmak ve yaşamak odaklı çalışmalarını bu program altında ileri seviyede birleştirerek, bunlara yeni metod ve araçlar eklediler.

 

Programın kazanımlarını çok kısa ifade etsek ne derdik diye düşündüğümüzde: 

"Şiddetsiz İletişim eğitmenliğimi keyifle nasıl yaşarım?  Stresle baş ederken içimdeki keyfi nasıl korurum?" sorularının yanıtlarına odaklanacağımızı söyleyebiliriz.

Aynı zamanda eğitmen/kolaylaştırıcı olarak "alet çanta"nıza yeni araçlar koymak için de bu program size katkıda bulunabilir. Programın ilk modüllerinde öğrendiğimiz kimi metodları derinleştirecek ve ardından yeni metodlar, araçlar öğreneceğiz. 

Konu Başlıkları:

 

📌Şiddetsiz İletişim eğitmenliği "Eğitmen olarak stresle nasıl baş ederim? Kendi stresim ve/veya başkalarının stresi?" 

📌Kendi sistemlerimden ve toplumsal sistemden bende yer eden hassasiyetler neler? Tetiklerimi nasıl fark eder ve park edebilirim? (Deniz'in geliştirilmiş Tetik Haritası çalışması)

📌Marshall Rosenberg'in Aramızdaki Acıyı Geride Bırakmak kitapçığından tanıdığınız Empatiyle İyileşme

metodu (Empathic Reconciliation)


📌  Çekirdek inançları dönüştürmek: Stephan Seibert ve Baebel Klein'ın geliştirdiği Öze Yolculuk ve Öz'le bağlantı içinde ihtiyaç ve ricayla buluşma

📌Bir çember/seminer hazırlamanın adımları:

📌İçerik oluşturma

📌Materyal hazırlığı

📌Şiddetsiz İletişim'le güçlü duyuru yapmak (Tanıtım)

📌Şiddetsiz İletişim eğitmeni olarak neyi nasıl hesaplayacağım

📌Geribildirim almak ve vermek

 

📌Güç ve gücün kullanılma biçimleri

📌Kolaylaştırıcı olarak kendimi tanımak.

📌Yalnız kurt muyum, yoksa topluluk/takım oyuncusu muyum? Nasıl netleşirim? Netleştiğimde ne yapabilirim?

 

Kimler için?

Program, CNVC sertifikalı, sertifika adayı veya sertifikalı olmayan aynı zamanda Şiddetsiz İletişim paylaşmak isteyenler için. Eğitmenliği henüz düşünmüyor, aynı zamanda ileri seviye bir derinleşme arıyorsanız da bu program size katkıda bulunabilir.

En az 90 saat online ya da 18 gün yüz yüze Şiddetsiz İletişim seminerine aktif olarak katılmış, Şiddetsiz İletişim öğrenmek ve yaşamak niyetiyle dolu herkes.

Nasıl bir öğrenme ortamı?

Şİ-ÖZ'de ilk odağımız öğrenme, büyüme ve gelişme için güvenli bir alan oluşturmak. Bu alanda Deniz ve Stephan'ın kolaylaştırıcılığında, iki çevirmen ve Kalp Dili ekibinden arkadaşlarımızın lojistik desteğiyle çalışmalarımızı yürüteceğiz. İlk buluşmanın ardından egzersiz grupları oluşturarak birlikte pratik yapmanız, toplulukla birlikte öğrenip büyümeniz için sizlere alan açacağız. Bu eğitime kayıt olurken iki modül arası egzersiz grubunuzla 2 kez online olarak buluşmayı ön görür müsünüz? Bu buluşmaların tarihlerine grubunuz ile birlikte karar vereceksiniz.

Katılım belgesi veriyor musunuz?

Evet. Katıldığınız buluşmaların başlıklarını ve saatleri belirtilerek katılım belgesi hazırlayacağız ve size adınıza özel soft kopya olarak ileteceğiz.

Bilmenizde Fayda Var: Bu seminerde yapılacak çalışmalar terapi niteliği taşımaz ve terapinin yerine geçmez. Kendinizin veya başkalarının zor olaylar hakkında konuşmasının sizi istemediğiniz biçimde etkileyeceğini düşünüyorsanız, bu seminer size göre olmayabilir. Paylaştığımız süreçlerin ve bilgilerin yolculuğunuzda işinize yarayacağını ummakla birlikte, aşırı psikolojik zorlukları destekleyecek kaynaklara sahip değiliz. 

Öz çalışmasıyla ilgili bilgi için alttaki kayıtları izleyebilirsiniz.

Demo

Öz Alanı Nedir?

İç Benlik Nedir?

bottom of page